Travel

İngiltere Vizesine Nasıl Başvurulur ?İngiltere Vizesine Nasıl Başvurdum?Form Hazırlanması ve Belge Teslim Süreci

 

 

Herkese Merhaba! 

 

Önümüzdeki birkaç gün içinde turistik amaçlarla İngiltere’de olacağım. 

Bu ufak kaçamak sonrası gezi planımdan, gördüğüm yerlerden ve küçük bir ‘yanınıza almanız gerekenler’ listesinden oluşan yazımı paylaşacağım.  

 

Fakat ondan önce herkesin böyle bir geziyi iki kere düşünmesine sebep olan, süreçten ve sonuçlardan korkutan vize başvurusundan bahsetmek istiyorum. 

 

Birazdan okuyacağınız bilgiler en güncel sisteme ait bilgiler, sistem yıllar içinde değişti ve vizenin kapsamı, formun doldurulduğu site, gerekli belgeler ve belgelerin teslimi gibi noktalarda farklılıklar oluştu. Bu sebeple farklı sitelerde bulacağınız başvuru rehberlerinden farklı olarak sizlerle güncel bilgileri paylaşacağım. 

 

Bu yazı tüm vize başvuru sürecini ( ihtiyaç duyulan evraklar, evrakların sisteme nasıl yükleneceği, randevu alırken nelere dikkat edilmesi gibi gibi… ) kapsıyor olacak.

 

 

Bu başvuru Kısa süreli (6 Ay) Standart Ziyaretçi Vizesi (Standart Visitor Visa) hakkında olacak. 

 

Yeni sistemle birlikte standart ziyaretçi vizesi, turistik amaçlı ziyaretlere (General Visitor Visa) ek olarak örneğin bilimsel bir konferans ya da etkinliğe katılabilmek için ‘Business Visitor Visa’, özel bir tedavi alma amaçlı ziyareti kapsayan ‘Private Medical Treatment Visa’ ve aşağıdaki listede görebildiğiniz vize türlerini de kapsanmış oldu. 

 

Bu hangi kapsama dahil olduğundan emin olamayanlar için büyük kolaylık sağlıyor, fakat başlık ortak olsa da geliş amacınıza bağlı olarak destekleyici belgeler sunmanız gerekecek, ki bundan bahsedeceğim. İlgili tüm bilgiler şu linkte mevcut;

 

https://www.gov.uk/standard-visitor-visa

Yazının içeriğinde ise öncelikle online sistem üzerinden doldurulan formdan ve ikinci olarak form sonrasında belge teslimi için hazırlanacak belgeler hakkında bilgiler paylaşacağım. 

 

Son olarak ise İngiltereye vardığınızda pasaport kontrol noktası için yanınızda bulunması gerekli olabilecek birkaç dökümanı listeleyip sizleri sürece hazırlamayı planlıyorum. 

 

Başvuruya girişmeden önce seyahatiniz itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuz olduğundan emin olun. 

 

Hadi işe koyulalım!!!

 

 

 

Formun Hazırlanması
 
Aşağıda verdiğim linkte ‘Apply’ kısmına girerek başlıyoruz.

https://www.gov.uk/standard-visitor-visa
 

Karşımıza çıkan sayfalarda dil seçimini yaparak ilerliyoruz. 

 

Dil olarak Türkçe’yi seçmiş olsanız bile formda vereceğiniz tüm bilgileri İNGİLİZCE yazmanız gerekiyor. 

 

Ardından biyometrik kaydımızı yaptıracağımız lokasyonun belirlenmesi için ülke seçimini yapıyor ve biyometrik kaydın yapılabildiği belli şehirlere (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir) ulaşım sağlayabileceğimizi onaylıyoruz. 

 

Artık form için ‘Start’ a basıp ilerlemeye hazırız!

 

Başvuru süreci boyunca kullancağımız güncel email adresimizi ve

belirlediğimiz şifreyi sisteme kaydettikten sonra başvurunun aşamalarına geçiyoruz.

Formun devamındaki sayfaları herhangi bir soruna yol açmaması için ekran görüntüsü şeklinde paylaşmayacağım. 

 

Fakat sorulan soruları ve nasıl bir cevap vermemiz beklendiğini anlatacağım. Vereceğim bilgiler online bilgi girişi sonrasında pdf olarak kaydedilen formdaki sıraya göre olacak, yani bilgi girişi sırasında bu sorular farklı yerlerde karşınıza çıkabilir şaşırmayın.

 

Sisteme kaydolduktan sonra Personal Information adı altında güncel iletişim bilgilerimiz, doğum tarihi/ medeni durum gibi kişisel bilgileri ve kullanacağımız pasaportun gerekli bilgilerini yazıyorsunuz. 

 

Pasaport bilgileri eklenirken geçmiş pasaportlarınız ile ilgili bilgileri de yazmanız gerekecek. Adres bilgilerinizi yazarken ne zamandır orada yaşadığınız ve evin kime ait olduğu ile ilgili sorularla karşılacaksınız. 

 

Doldurup ilerliyorsunuz.

 

 Travel Information kapsamında seyahatinizin amacı, herhangi bir grup/tur ile gelip gelmediğiniz ve seyahat tarihleriniz sorulacak. 

 

Bunlar dışında önemli olan diğer soru ise ‘Give details of the main purpose of your visit and anything else you plan to do on your trip’

 

Burada turistik amaçlarla geldiğinizi, görmeyi planladığınız yerlerden birkaçını, neler yapacağınızı kısa bir şekilde yazmanınız gerekiyor. 

 

İngiltere’nin önem verdiği bir konu seyahat sonrası vakit kaybetmeden herkesin kendi ülkesine dönmesi, bu yüzden bu metnin sonuna ‘After this trip, I will be back to my country and continue my work/study/research…’ gibi anahtar bir cümleyi ekliyoruz, hatta bu ve benzeri cümleleri uygun olan her yere ekliyorsunuz.

 

 

Spouse Details, Dependant Details ve Parent Details bölümlerinde var ise eşiniz, bakmaktan sorumlu olduğunuz bireyler ve ebeveynleriniz hakkında detaylar ve bu bireylerin sizinle seyahat edip etmediği, ediyorlarsa da o bireylerin pasaport ve kişisel bilgilerini giriyorsunuz.

 

 

 Employement Details kısmında çalıştığımız işin detaylarını yazıyoruz. Çalıştığınız kurumun iletişim bilgileri, ne zamandır bu işte çalıştığınız, geliriniz ve görevinizin ne olduğu sorularını cevaplıyorsunuz. 

 

Askerlik durumlarında formun son kısımlarında sorular çıkacak ve bu bilgiler sonrasında employement details kısmında görünecek. 

Askerliğini yapmış olanlar bu kısma dikkat etmeli.

 

 

 Income and Expenditure bölümünde ise herhangi bir servetinizin varlığı, ayda harcadığınız ve biriktirebildiğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. 

 

Seyahatinizi finanse eden biri varsa neden böyle bir ödeme yaptığı ve seyahatin ne kadarını karşılayacağı bilgilerini ekleyip, kişisel bilgilerini dolduruyorsunuz. 

 

Burada önemli olan soru ise seyahatiniz için ne kadarlık bir bütçe ayırmış olduğunuz. Bu bütçeyi ‘Aman fazla göstereyim daha iyi olur’ şeklinde düşünmeyin. Yazacağınız miktar içinde ulaşım ve konaklama bedelleri olacak, ve bunun üstüne günlük 50-100 pound arası bir miktarı yazabilirsiniz. 

 

Toplam bütçenin aylık harcamalarınız ve kazancınızla uyumlu olmasına dikkat edin. 5,000 lira kazanıp, 4,000 lira harcarken, bu gezi için 10,000 lira ayırmanız inandırıcı olmayacaktır. 

 

Hesaplarınızı dikkatli ve tutarlı yaptığınızdan emin olun bölümünde ise herhangi bir servetinizin varlığı, ayda harcadığınız ve biriktirebildiğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. 

 

 

Accommodation Details aşamasına geldiğinizde İngiltere’de ikamet edeceğiniz

 

adres ve iletişim bilgilerini ekliyoruz. Bu kısımda pek bir şey yok.

 

 

 Travel History için ise daha önceki seyahatlerinizin detayları isteniyor.

 

Tarihler, seyahat amaçları ve herhangi bir ülkeden vize reddi/ ülkeye kabul

edilmeme gibi bir durum yaşayıp yaşamadığınız sorgulanıyor. 

 

Eğer yaşadığınız olumsuz bir durum varsa bunu açıkça yazmanız ve neler olduğunu anlatmanız gerekiyor. Dürüst olmaktan çekinmeyin. Daha önceden Kanada vizesinden red almış biri olarak kendi başvurumda süreci kısaca açıkladım ve bu İngiltere’den vize onayı almamı engellemedi.

 

 

Other History başlığı altında daha önce bir suç işleyip işlemediğiniz, herhangi bir örgüt üyeliğinizin olup olmaması gibi sorular var, bunları dikkatle okuyup cevap verin ve son aşama olan Additional Information kısmına gelin. Buraya başvuru sırasında sorulmamış ve faydalı olabileciğini düşündüğünüz bilgileri yazıyorsunuz. 

 

Örneğin;

 

 

 

ÖNEMLİ!

 

Vize başvurularında ‘Acaba hesabımda ne kadar para göstermeliyim, bu para ne kadar süre önce yatırılmalı?’ gibi sorular ortak sorudur. 

 

Bu noktada İngilizler klasik Türk mantığı olan yastık altı yatırımları anlayamadığı için anahtar noktalarla bu durumu çözmemiz ve açıklamamız gerekiyor. 

 

Örneğin yatırımlarınız kısmında 30,000 lira birikiminiz olduğundan bahsettiniz ama bu miktar herhangi bir banka hesabında durmuyor, döviz ya da altın şeklinde evinizde tutuyorsunuz. Başvuruda belirttiğiniz için de bir şekilde belgelemeniz gerekiyor. Eğer başvurudan hemen önce bir banka hesabına likidite ederek yatırdıysanız, herhangi bir açıklama yapmazsanız bu para anlamsız ve tutarsız görünecektir. 

 

Bu sebeple Yukarıda Extra Information kısmına bu bilgileri şu şekilde ekleyebilirsiniz; ‘I have savings in forms of dollars/gold which are equal to XXXX TRY, as I stated in Savings section, which I keep them in a safe at my home. Before this application, I have changed this amount to turkish liras and placed it to my bank account. I will submit the details of this bank account for your consideration as a supporting document.’. 

 

Bir noktada size ‘eğer mülakata çağırmamız gerekirse, hangi dilde konuşmayı

tercih edersiniz’ gibi bir soru olacak, oraya da English demeniz yine anahtar bir

nokta.

 

 

Başvuruyu istediğiniz anda durdurup, daha sonra size gönderilen linkten tekrar oturum açarak başvurunuza devam edebilirsiniz. 

 

Başvuru için tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğimizden emin olduktan sonra submit edebiliriz. Ardından ödeme adımına geçip 6 Ay süreli vizeyi işaretleyerek gerekli miktarı ödüyorsunuz. 

 

Daha önce İngiltere’den hiç vize almadıysanız 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık vizelere boşuna başvurmayın. 

 

Bu vizeler daha önce birden fazla 6 aylık vize aldıysanız ve belirtilen süre boyunca sabit ve güvenilir bir gelire sahipseniz başvurmanızın doğru olduğu vizeler. 

 

Ödeme yapıldıktan sonra gerekli belgeler için bir checklist bulabilirsiniz, bu listeyi indirip belgeleriniz hazır olduğunda tikleyerek belge teslimine götürmeniz gerekecek. 

 

Belge teslimi ve biyometrik kayıt için ise ‘Provide documents and biometrics’e tıkladığınızda sizi randevu sitesine yönlendirecek. 

 

Yazının bu kısmı belge teslim sürecine giriyor.

 

                Belge Teslim Süreci

Bu aşamada ilk olarak Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosunun Ticari ortağı olan Birleşik Krallık vizesi için başvuru yapan müşterilere hizmet veren TLScontact sitesine yönlendiriliyorsunuz. 

 

Bu sitede hesabınızı oluşturduktan sonra randevunuzu ve ek hizmetlerinizi alabileceğiniz alana yönlendiriliyorsunuz. 

 

Randevuyu İstanbul ilinde ücretsiz olarak en erken bir iki hafta sonraya alabiliyorken başka illerde hemen ertesi güne ücretsiz randevu olabiliyor. 

 

Randevu gün ve saatini belirledikten sonra ise ek hizmetler kısmından istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Bunlar örnek verecek olursak; – Tarama Yardımı

 

(Belgelerinizi taratıp sisteme kendiniz yükleyebildiğiniz gibi 210 TL ücretle TLS’nin yüklemesini de seçebiliyorsunuz. 

 

Bu servisi seçtiğinizde teslim edeceğiniz tüm belgelerinizin orijinal ve/veya fotokopilerini randevunuz sırasında yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bu işleme ek olarak da bir önceki görselde gördüğünüz ‘Checklist’i indirip teslim ettiğiniz belgeleri orada işaretlemeniz ve belgeleri teslim alan görevlinin kontrolü sonrası checklist’i imzalayıp teslim etmeniz gerekiyor.)

 

– Hızlı Kurye Teslimatı

– Esnek Randevu

– Öncelikli Vize.

 

Randevu ve ek hizmet seçimlerinden sonra var ise ödemenizi yapıyor ve

resimdeki gibi bir ekrana ulaşıyorsunuz.

 

Eğer belgelerinizi kendiniz yükleyecekseniz ‘Self Servis’ kısmından yükleye tıklayarak ilgili sisteme yönlendiriliyorsunuz. 

 

Self servis seçeneği İngiltere vizesi başvuruları için oldukça yeni bir güncelleme, eskiden tüm belgeleri sırtlanıp teslim ediyordunuz ve birçok kağıt boş yere gidiyordu. Bu işlem çoğu belge elektronik ortamda olduğu için aslında kolaylıkla halledebileceğiniz bir işlem.

 

 Diğer belgeleri de tarattıktan sonra her belgeyi isimlendiriyor ve ilgili sınıflandırmasına göre sisteme yüklüyorsunuz. 

 

Bu aşamada tüm belgeleri yüklemeden ‘Submit’ e basmamanız önemli. 

 

Yükleme bittikten sonra submit’e bastığınızda öncelikle belgeleri tek tek açıp sistemde görünüşünü kontrol etmenizi istiyor ve ancak bu kontrol işlemi sonrasında submission gerçekleşiyor. 

 

Sonrasında belgeleri yüklediğinize dair onay yazısını da ne olur ne olmaz bilgisayarınıza indirin ve biyometrik teslime giderken yanınızda bulundurun.

 

Peki nedir bu belgeler? Şimdi kısaca onlardan bahsedelim. 

Başvuru formunu doldururken belirttiğiniz her bilgi için kanıt niteliğinde bir belgeniz olursa tadından yenmez. 

 

Öğrenciyim mi dediniz hop öğrenci belgesi, çalışıyorum mu dediniz hemen bir çalışır belgesi ve o tarihlerde izinli olduğunuzun belgesi..sizin için anlamsız görünse fazla görünse bile İngiltere belgeleri çok seviyor, her şeyin kanıtı güzel duracaktır.

 

 

 Checklist’inizde hangi belgeyi nasıl sınıflandırabileceğinizin ipuçları

mevcut. 

 

Tüm belgelerin İngilizce olması ve çeviri varsa da bu çevirinin onaylı

olması gerektiği gibi bir madde ile karşılaşacaksınız. 

 

Ben tüm belgelerimi İngilizce teslim etmedim. e-devlet üzerinden alınabilen belgeler barkod ile kontrol edilebildiğinden ve bankadan alınan dökümlerde sayıdan başka bir şey olmadığından bu belgeleri Türkçe teslim ettim. 

 

Benim açımdan sorun çıkmadı fakat içinize sinmeyecekse yeminli tercümanlardan onaylı çeviri yaptırabilirsiniz.

 

 

 

 

Destekleyici belgeler;

 

– Seyahatiniz hakkında belgeler;

 

– Tur ile gidiyorsanız onaylar (İngilizce)

 

– Uçak biletleri (İngilizce)

 

– Konaklama onayları (İngilizce)

 

– Eğer bir etkinlik için gidiyorsanız davet mektubu, kayıt belgesi, etkinlik ile

ilgili bilgiler (İngilizce)

 

– Sponsorunuz var ise (İngilizce);

 

– Sponsor olduğunu onaylayan ve nedenini belirten dilekçe,

 

– Sponsor olan kişi veya kuruluşun maddi durumunu gösterir belgeler

(Örneğin; Vergi levhası, banka dökümleri, çalışır belgeleri, oda sicil

kaydı…)

 

– Başvuru formu sırasında geçmiş seyahatleriniz hakkında da bilgi verdiğiniz

için geçmiş tüm pasaportlarınızın bilgi yazan sayfalarının, vize bulunan

sayfalarının ve giriş/çıkış mührü basılmış sayfalarının fotokopileri

 

– Güncel pasaportunuzu teslim edecek olmanıza rağmen ilk sayfalarının

fotokopisini ve var ise vize olan sayfalar ile giriş/çıkış mühürü olan

sayfalarının fotokopilerini de sisteme yükleyebilirsiniz.

 

– Çalışır durumunuz ile ilgili belgeler;

 

– İş yerinizden alacağınız işe giriş tarihinizi, yaptığınız işin tanımını, maaş

bilgilerinizi ve seyahatiniz sırasında izinli olduğunuzu belirten onay yazısı

(İngilizce)

 

– e-devletten alabileceğiniz çalışır belgesi ve SGK döküm belgesi

 

– İş yerinin imza sirküleri

 

– İş yeri vergi levhası, sicil kaydı, resmi gazete yazıları

 

– Maaş bordrosu

 

– Eğitim ile ilgili olarak e-devletten ya da eğitim kurumunuzdan (İngilizce)

alabileceğiniz öğrenci belgesi

 

– Geliriniz hakkında belgeler;

 

– Son 3 aylık banka dökümleriniz, eğer maaş hesabınız varsa mutlaka onu

verin. Yatırımlarınızı bulundurduğunuz ya da yukarıda yatırımlar kısmında

bahsettiğim gibi göstermelik bir miktar bulundurduğunuz banka hesabının

da detaylarını paylaşın.

 

– Yaşadığınız yer ile ilgili belgeler;

 

– e-devletten alınabilecek ikametgah

 

– Kirada yaşıyorsanız sözleşmeniz, ev size aitse tapu bilgileriniz.

 

 

Birikimlerinizin kanıtı;

 

– Var ise tapu ve araç ruhsat bilgileri

 

– Yatırımlarınıza ilişkin destekleyici belgeler

 

– Ek belgeler;

 

– Askerlik yaptıysanız e-devletten alınacak askerlik durumunu gösterir belge

 

– e-devletten vukuatlı nüfus kayıt örneği (bu belge siz yokken geride bıraktığınız aile bireylerini gösteren, yurdunuza dönmeniz için sebepleriniz olduğunu anlatan bir belge biraz ve eğer aile bireyi ile seyahat ediyorsanız onun aileden olduğunu göstermiş oluyorsunuz)

 

– e-devletten adli sicil kaydı

 

– Yanınızda 18 yaşından küçük biriyle gidiyorsanız ve bu bireyin vize

başvurusu yalnızca sizinle birlikteyken o ülkeye girebilmesini sağlayan

‘Accompanied’ vize ise;

 

– 18 yaşından küçük kişinin neden sizinle seyahat ettiğini belirten belge

 

– Ailenizden birisi ise vukuatlı nüfus örneği

 

– Bireyin ebeveyni değilseniz, ebeveynlerinden sizinle seyahati için onay

verdiklerine dair dilekçe

 

– Bireyin ebeveyni olsanız ya da olmasanız bile, anne ve babasınının varlığı

ile alınmış yurtdışına çıkış vb işlemler için noter onaylı muvafakatnamesi

 

– Tüm bu belgeler dışında başvurunuzda belirttiğiniz başka bir bilgi var ise

onunla ilişkilendirebileceğiniz belgeleri de eklemeniz gerekiyor. Bir sağlık

durumu için gidiyorsanız bunu belirten belge, sunum yapacaksanız bunu

belirten belge ve sunacağınız şeyin detayları gibi gibi. Yani aslında yapmanız

gereken şey bildirdiklerinizi kanıtlamak.

 

Bu belgelerden uçak biletleri ülkenize döneceğinizi gösteren ilk belge

olmasının yanı sıra ikametgah, çalışır belgesi, eğitim belgesi, nüfus örneği gibi belgeler aslında Türkiye’de devam eden bir yaşantınızın olduğunu, seyahatsonrası geri dönmeniz gerektiğini belirten ve gizli amacı İngiltere’ye kapak atma niyetiniz olmadığını belirtmek olan belgeler, bu sebeple oldukça önemliler. 

 

Bu belgeleri (ve İngiltere’de konaklayacağınız yer bilgilerini) aynı zamanda ülkeye giriş esnasında pasaport kontrol noktasında sorulması durumuna karşı yanınıza almanız iyi olacaktır. Ben tüm bu belgeleri nasılsa sistemden yüklediğim için aynı zamanda email adresime de yedekledim. Seyahat sırasında lazım olabilecek herhangi bir belge için hep yanımda bulunmuş oldular.

 

Destekleyici belgeleri sistemden kendiniz yüklediniz ya da hizmet satın

 

alımı yaparak randevu sırasında teslim etmeyi seçtiniz, ve şimdi sıra biyometrikleri vermek için randevuya gitmekte. 

 

Bu işlem için en az 6 ay geçerli olan ve başvuru sırasında kullandığınız pasaportunuzu (eski pasaportlarınızı da sisteme yüklemiş olmanıza rağmen orijinallerinin yanınızda olması açısından çantanıza atıverin), randevu onay ve ödeme onay belgelerinizi, eğer self servis seçmediyseniz destekleyici belgeleriniz ile checklist’inizi (checklist’i görevli eşliğinde imzalayacaksınız), self servis seçtiyseniz belgeleri yüklediğinize dair onay yazısı ve tabi parmaklarınızı (çünkü parmak izi..) alarak randevuya gidiyorsunuz. 

 

Eski sistemden farklı olarak herhangi bir vize fotoğrafı götürmenize gerek yok, artık fotoğrafınız randevu sırasında webcam ile çekiliyor 🙂 !

 

 

 

 Randevuda pasaportunuz, biyometrikleriniz yani parmak iziniz, imzanız

ve fotoğrafınız alınıyor, var ise belge tesliminiz yapıldıktan sonra bir yandan

hafifleyerek bir yandan bekleyişin gerginliği ile başvuru merkezinden

çıkıyorsunuz. 

 

Şimdi önünüzde 15 iş günlük bir işlem süresi var. Bu süreyi

hesaplarken resmi tatilleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 

 

Son olarak bu yazının yalnızca bilgi vermek, yardımcı olmak amaçlı

olduğunu, her vize başvurusunun bağımsız olduğunu belirtmek isterim.

Bahsedilen adımlar ve yönlendirmeler öneri amaçlıdır, verdiğiniz bilgiler ile

belgelerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Eksik ve yanlış beyanlar ülkeye uzun yıllar girmenizi engelleyecek sonuçlar

doğurabileceğinden her adımınızı dikkatle yapmanızı tavsiye eder ve şimdiden

 

keyifli bir gezi dilerim!

 

 

Author


Baris