Otomasyon, Robot Framework

Nedir Bu Robot Framework?

Robot Framework en genel tabiriyle kullanıcı kabul testi, kabul testi odaklı geliştirme (acceptance test driven development  – ATDD) ve robotik süreç otomasyonu (robotic process automation -RPA) yaklaşımlarıyla pratik test senaryoları yazmamızı sağlayan python tabanlı bir framework’dür.

 

Yani robotframework ile web projelerinizin UI testlerini, API testlerini, Güvenlik Testlerini otomatik hale getirebilirsiniz. Robot framework bu testleri sizin adınıza, sizin istediğiniz zaman dilimlerinde koşar ve size geniş bir raporlama maili gönderir.Robot, python ile yazılmış bir framework’dür. Keyword Driven & Data Driven desteği sunar.


Keyword Driven & Data Driven en basit tabiriyle günlük konuşma diline benzer bir dille programlama yapabilirsiniz demek oluyor.

Robot framework birçok plugin / eklenti desteği sunar.

Robot Framework’ü yazabileceğimiz / kodlayabileceğimiz IDE’leri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

♦ PyCharm,

♦ Intellij,

♦ Eclipse ( Red Editor Eklentisi & Python virtual env ile ),

♦ RIDE


Yukarıdaki IDE’leri kullanmak için ön koşulumuz Python ve Robot Framework’ün bilgisayarımızda kurulu olmasıdır. Bu kısım ile ilgili internette bir çok kaynak var ben de vakit bulduğumda bir yazı ekleyeceğim ve burada paylaşacağım.

 

Robot framework içerisinde python’ın temel kütüphanelerini barındırır. Bununla birlikte selenium, appium, ssh, faker, debug, database gibi bir çok harici modül desteği sunar.

 

 


Author


Baris